Skip to content

Budownictwo i architektura : Apogee Stadium nagrodzony certyfikatem LEED Platinum / HKS Architekci

2 lata ago

551 words

Rada Budownictwa Ekologicznego Stanów Zjednoczonych przyznała Uniwersytet Północnego Teksasu.
Stadion Apogee, zaprojektowany przez HKS Architekci i zbudowany przez Manhattan Construction Company, certyfikat LEED Platinum, dzięki czemu jest pierwszym nowo wybudowanym stadionem piłkarskim w kraju, który uzyskał najwyższy poziom certyfikatu LEED.
W Apewee Stadium na 31000 miejsc znajdują się luksusowe apartamenty, wypełniony po brzegi klub, Spirit Store, firmowa talia i wyjątkowa strefa wypoczynkowa.
Oprócz organizowania imprez UNT, będzie on służyć całemu regionowi Północnego Teksasu jako miejsce koncertów plenerowych, wydarzeń społecznościowych, gier szkolnych i zawodów zespołowych.
Więcej informacji o projekcie po przerwie.
Najważniejsze cechy zrównoważonego rozwoju: ulepszenie strony i jej otoczenia: – Ponad 50 procent miejsca na stadionie jest zachowane lub przywrócone dzięki krajobrazowi, który pochodzi z północno-zachodniego Teksasu.
– Naturalne, parkowe otoczenie pozwala społeczności cieszyć się miejscem przez cały rok.
Przepuszczalne nawierzchnie, w połączeniu z rodzimym krajobrazem, zmniejszają odpływ wód opadowych i minimalizują efekt wyspy ciepła.
– Przystanki autobusowe Campus, zabezpieczone miejsce do przechowywania rowerów i preferowane miejsca parkingowe dla carpoolingu zostały zapewnione w celu promowania korzystania ze stadionu alternatywnymi środkami transportu.
Wytyczone chodniki i ścieżki rowerowe przez otoczenie przypominające park łączą się z głównym kampusem, zachęcając fanów do spaceru lub jazdy na rowerze na dowolne wydarzenie na stadionie.
Zmniejszenie zużycia wody i energii: – Szacuje się, że trzy turbiny wiatrowe dostarczą około 500 000 kilowatogodzin rocznie dla sieci energetycznej UNT Eagle Point, skutecznie eliminując rocznie 323 ton dwutlenku węgla z atmosfery.
System monitorowania oparty na Internecie dostarczy informacji na temat produkcji energii, statystyk redukcji emisji dwutlenku węgla i danych empirycznych, które mogą być wykorzystywane zarówno w celach edukacyjnych, jak i badawczych w UNT.
– Wysokowydajny projekt stadionu wykorzystuje energooszczędne ogrzewanie, wentylację i klimatyzację oraz sprzęt oświetleniowy, zmniejszając zużycie energii o 25 procent.
– Oprawy hydrauliczne o małym przepływie.
takie jak umywalki, toalety, pisuary i prysznice.
zmniejszy zużycie wody o ponad 52 procent.
Promowanie materiałów odnawialnych i pochodzących z recyklingu: – Siedemdziesiąt pięć procent odpadów budowlanych zostało poddanych recyklingowi przez wykonawcę stadionu, zamiast składowania ich na składowisku.
– Z produktów i materiałów użytych do budowy stadionu 20 procent wyprodukowano z materiałów pochodzących z recyklingu, a ponad 47 procent wyprodukowano na miejscu.
– Aby jeszcze bardziej zmniejszyć emisję CO2, wyższy procent popiołu lotnego zastąpiono cementem do budowy konkretnych części projektu.
Poprawa jakości środowiska wewnętrznego: – Zastosowano materiały lotne o niskiej lotności, takie jak kleje, uszczelniacze, farby, powłoki i podłogi w celu poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach dla użytkowników budynku.
– Dziewięćdziesiąt procent regularnie zajmowanych miejsc w pomieszczeniach zapewnia pasażerom naturalne światło dzienne i widoki na zewnątrz.
– UNT wdrożyło zielone zasady i procedury dotyczące funkcjonowania stadionów i ich konserwacji.
Zespół projektowy obejmował: HKS Sports & Entertainment Group, architekt; HKS DesignGreen, konsultant LEED; Manhattan Construction Company, kierownik budowy; HKS Commercial Interiors, projektowanie wnętrz; Smith Seckman Reid, inżynier mechanik; Aguirre Roden, inżynier elektryk; Jaster-Quintanilla, inżynier budownictwa; Rogers Moore Engineering / Walter P Moore, inżynierowie budowlani; Caye Cook & Associates, architekt krajobrazu; i Henneman Engineering, zleceniodawca.
[patrz też: pagaz kamienna góra, mrówka sulejów, mrówka strzyżów ]

Powiązane tematy z artykułem: mrówka strzyżów mrówka sulejów pagaz kamienna góra